ARSYET P TOR TU LITN PR T G MIR

Cila është arsyeja më e mirë për të lënë duhanin, avullimin ose përdorimin e produkteve të tjera të duhanit? Ka shumë arsye për të lënë duhanin. Të gjithë ata janë të mirë. Dhe ju nuk jeni vetëm.

Nëna shtatzënë apo e re?

Merrni ndihmë falas të përshtatur për të lënë duhanin dhe duhanin tjetër për ju dhe fëmijën tuaj.

Përmirësoni shëndetin tuaj

Ka shumë arsye për të lënë duhanin ose për të përdorur produkte të tjera të duhanit. Lënia e cigareve, cigareve elektronike ose duhanit tjetër jo vetëm që do të përmirësojë shëndetin tuaj, por mund t'ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe t'ju japë më shumë energji për t'u marrë me zakone të tjera të shëndetshme si ushtrimet fizike.

Ndërsa shumë njerëz janë të shqetësuar për shtimin e peshës pasi e kanë lënë, është e rëndësishme të mbani në mend të gjitha përfitimet e lënies së duhanit ose duhanit tjetër dhe sa po bëni për shëndetin tuaj duke lënë duhanin. Sepse pirja e duhanit ndikon në të gjithë trupin, i gjithë trupi juaj përfiton.

Nëse shqetësoheni për të shtuar peshë, ose dëshironi të mësoni se çfarë të hani për të ndaluar dëshirat tuaja, këtu janë disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë të parandaloni shtimin e peshës dhe të përmirësoni shëndetin tuaj!

Mos harroni se nuk ka të bëjë me mohimin e vetes për diçka - ka të bëjë me ushqimin e trupit tuaj për atë që duhet të jetë në rastin më të mirë. Ushqimet e shëndetshme jo vetëm që mund të ndihmojnë në parandalimin e shtimit të peshës, ato mund të jenë të shijshme! 1 2

Një pjatë ushqimore e shëndetshme është një përzierje e perimeve, frutave, drithërave të plota dhe proteinave të shëndetshme
Hani shumë fruta dhe perime.

Planifikoni vaktet tuaja dhe një meze të lehtë të shëndetshme në mënyrë që të mos keni uri të vërtetë. (Tooshtë shumë e lehtë të marrësh ushqime të pashëndetshme kur je i uritur.)

Dilni me një listë të ushqimeve të shëndetshme që ju pëlqejnë (p.sh., farat e lulediellit, frutat, kokoshkat e pastruara, krisurët e kokrrave të djathit, shkopin e selinos me gjalpë kikiriku).

Pini shumë ujë dhe kufizoni pijet me kalori si alkooli, lëngje me sheqer dhe sodas.

Shikoni madhësitë e pjesëve tuaja. Pllaka e Ushqimit të Shëndetshëm2 më poshtë mund t'ju ndihmojë të planifikoni madhësitë e pjesëve tuaja.

    • Synoni që gjysma e pjatës suaj të darkës të jetë fruta ose perime, 1/4 e pjatës të jetë një proteinë e dobët (p.sh., pulë, peshk i pjekur, djegës) dhe 1/4 e pjatës të jetë një karbohidrate e shëndetshme si patatja e ëmbël ose orizi kafe.
    • Nëse keni një “dhëmb të ëmbël”, kufizoni ëmbëlsirën në një herë në ditë dhe kufizoni madhësinë e ëmbëlsirës (p.sh. gjysmë filxhani akullore, gjysmë filxhan arra të përziera me fruta të thata dhe çokollata të errëta, 6 oz. Kos grek me 1 copë frutash të freskëta, 2 katrorë çokollatë të zezë). Kërkoni në internet për "ide të shëndetshme ëmbëlsirash".

Aktiviteti fizik, të tilla si ecja, kopshtaria / punët e oborrit, biçikleta, vallëzimi, ngritja e peshave, lopata, ski ndër-vend, këpucë dëbore, ju ndihmon në shumë mënyra1:

Ul stresin

Ndihmon në përmirësimin e humorit tuaj

Ndihmon për të parandaluar që të shtoni peshë

Mban nivelet e sheqerit poshtë për të parandaluar diabetin (ose për të mbajtur diabetin nën kontroll)

E bën një trup më të fortë

Mban kockat dhe nyjet tuaja më të shëndetshme

Vendosni një qëllim të shtimit të 5 minutave shtesë të aktivitetit fizik në atë që tashmë bëni çdo ditë derisa të arrini një orë në ditë. Mos harroni, aktiviteti fizik mund të jetë gjithçka që ju bën të lëvizni mjaftueshëm sa të lodhni djersën.

Zakoni gojë për gojë duke përdorur duhan - veçanërisht pirja e duhanit - mund të jetë po aq i vështirë për t’u lënë sa duhani. Temshtë joshëse të zëvendësosh cigaren, cigaren elektronike ose stilolapsin me avull me ushqim për të përmbushur këtë zakon dorë më gojë. Disa njerëz që përdorin duhan e kanë të dobishme të përtypin një kashtë ose çamçakëz pa sheqer, ose të bëjnë diçka të re për të zënë duart e tyre.

Mos lejoni që shqetësimi për të fituar disa kile të tepërta të ju dekurajojë nga lënia e duhanit. Duke lënë duhanin jo vetëm që po ndërmerrni hapa për të shtuar vite në jetën tuaj, ju përmirësoni cilësinë e jetës suaj dhe i mbani njerëzit rreth jush të sigurt nga pirja e duhanit. Mos hezitoni të flisni me siguruesin e kujdesit shëndetësor nëse shqetësoheni për shtimin e peshës.

Këtu janë disa burime shtesë për humbjen e peshës ose ruajtjen e një peshe të shëndetshme:

CDC: Pesha e shëndetshme

CDC: Ushqimi i shëndetshëm për një peshë të shëndetshme

Për familjen tuaj

Tymi i duhanit është i sëmurë për të gjithë në familjen tuaj. Por është veçanërisht e dëmshme për fëmijët mushkëritë e të cilëve janë ende në zhvillim dhe për njerëzit me astmë, kancer, COPD dhe sëmundje të zemrës. Në fakt, pirja e duhanit dhe ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë është një nga shkaktarët më të zakonshëm dhe seriozë të astmës.

Kirurgu i Përgjithshëm i SHBA thotë se ka jo niveli i ekspozimit pa rreziqe në tymin e duhanit. Për këdo, të jesh rreth pirjes së duhanit të dorës së dytë është gjithashtu si ata që pinë duhan. Edhe ekspozimet e shkurtra ndaj tymit të dorës së dytë kanë efekte të menjëhershme të dëmshme, siç janë rritja e rrezikut për sëmundje të zemrës, goditje në tru, diabet dhe kancer të mushkërive.

Fëmijët dhe foshnjat kanë mushkëri të vogla që janë ende në rritje. Ata kanë një rrezik edhe më të madh nga helmet e tymit të dorës së dytë.

Kur fëmijët marrin frymë me tym, kjo mund të shkaktojë probleme shëndetësore që qëndrojnë me ta gjithë jetën e tyre. Këto përfshijnë probleme si astma, bronkiti, pneumonia, infeksionet e shpeshta të veshit dhe alergjitë.

Për të rriturit që vuajnë nga astma, alergjitë ose bronkiti, tymi i dorës së dytë i bën simptomat edhe më keq.

Foshnjat prindërit ose kujdestarët e të cilëve pinë duhan ka dy herë më shumë gjasa të vdesin nga Sindroma e Vdekjes së Papritur e Foshnjave (SIDS).

Kafshët shtëpiake që marrin frymë nga tymi i dorës së dytë kanë më shumë alergji, kancer dhe probleme me mushkëritë sesa kafshët shtëpiake që jetojnë në shtëpi pa duhan.

Pasojat shëndetësore të ekspozimit të pavullnetshëm ndaj tymit të duhanit: Një raport i kirurgut të përgjithshëm

Familja juaj mund të jetë një motiv i madh për t'ju ndihmuar të lini cigare, cigare elektronike ose produkte të tjera të duhanit. Lërini të inkurajojnë dhe mbështesin në përpjekjet tuaja për lënien e duhanit.

Unë nuk dua që 3 vajzat e mia, burri apo 2 nipërit e mbesat e mia të duhet të kalojnë duke më parë duke vdekur nga një sëmundje e tmerrshme, në një mënyrë të tmerrshme! Tridhjetë ditë pa cigare dhe shumë ditë të tjera për të jetuar përpara! Nuk mund të isha më i lumtur. 🙂

JANET

Vergennes

Për shkak të sëmundjes

Diagnostikimi me një sëmundje mund të jetë një thirrje e frikshme zgjimi që ju motivon të bëni hapat e parë drejt një programi për të lënë duhanin ose duhanin tjetër. Pavarësisht nëse lënia e duhanit mund të përmirësojë sëmundjen tuaj ose t'ju ndihmojë të menaxhoni më mirë simptomat tuaja, përfitimet shëndetësore mund të jenë të gjera.

Kur e lashë 17 vjet më parë, nuk ishte hera e parë që përpiqesha ta lë, por ishte hera e fundit dhe e fundit. Sapo u diagnostikova me bronkit kronik dhe emfizemë në fazën e hershme, e dija që ishte paralajmërimi im i fundit. E kuptova sa me fat isha që nuk më thoshin se kisha kancer të mushkërive.

NANCY

Kryqëzimi Essex

Ndihmoni Vermonters shtatzënë të lënë

Mbroni shëndetin e foshnjës

Nëse ju ose partneri juaj jeni shtatzënë ose jeni duke menduar për shtatzëni, tani është një kohë e shkëlqyeshme për të lënë duhanin. Lënia e duhanit para, gjatë ose pas shtatzënisë është më e mira dhuratë që mund t’i bëni vetes dhe foshnjës tuaj.

Zvogëlon mundësinë tuaj për të pasur një abort spontan

Jepni fëmijës tuaj më shumë oksigjen, edhe pas vetëm 1 dite të mos pirjes së duhanit

Krijon më pak rrezik që fëmija juaj të lindë herët

Përmirëson mundësinë që fëmija juaj të vijë në shtëpi nga spitali me ju

Redukton problemet me frymëmarrjen, gulçimën dhe sëmundjen tek foshnjat

Ul rrezikun e Sindromës së Vdekjes së Papritur të Foshnjave (SIDS), infeksioneve të veshit, astmës, bronkitit dhe pneumonisë

Shëndeti juaj ka rëndësi edhe për foshnjën tuaj.

Do të keni më shumë energji dhe do të merrni frymë më lehtë

Qumështi juaj i gjirit do të jetë më i shëndetshëm

Rrobat, flokët dhe shtëpia juaj do të nuhasin më mirë

Ushqimi juaj do të ketë shije më të mirë

Ju do të keni më shumë para që mund t'i shpenzoni për gjëra të tjera

Do të keni më pak të ngjarë të zhvilloni sëmundje të zemrës, goditje në tru, kancer të mushkërive, sëmundje kronike të mushkërive dhe sëmundje të tjera të lidhura me tymin

Merrni ndihmë FALAS të personalizuar për të lënë duhanin ose duhanin tjetër dhe të fitoni shpërblime për karta dhuratë! Telefononi 1-800-QUIT NOW- për të punuar me një Trainer të Lirë të Shtatzënisë të trajnuar posaçërisht dhe ju mund të fitoni një kartë dhuratë $ 20 ose $ 30 për secilën telefonatë të përfunduar këshilluese (deri në 250 $) gjatë dhe pas shtatzënisë. Mësoni më shumë dhe filloni të fitoni shpërblime.

Ndero një të Dashurin e Humbur

Humbja e një të dashur është një motiv i rëndësishëm për të lënë duhanin. Të tjerët përreth Vermont janë larguar për të nderuar jetën e një të dashur.

 

Babai im vdiq nga të gjitha çështjet shëndetësore të lidhura me pirjen e duhanit. Mamaja ime është ende gjallë, por ka bërë një operacion të hapur në zemër për shkak të pirjes së duhanit. Fatkeqësisht, unë gjithashtu kam disa çështje shëndetësore të lidhura me pirjen e duhanit: osteoporozën, polipet në akordet e mia vokale dhe COPD. Kjo është dita ime e parë, dhe ndihem vërtet mirë dhe e fortë. E di që mund ta bëj këtë. E di që e meritoj ta bëj.

Cheryl

Mullinj postare

Save Money

Kur lë pirjen e duhanit, avullimin ose produktet e tjera të duhanit, nuk është vetëm shëndeti juaj që po kurseni. Ju do të habiteni kur të shihni se çfarë keni mundësi të bëni kur nuk po shpenzoni para për cigare ose cigare elektronike, duhan përtypës, duhan ose pajisje të avullimit.

Dikur pija një pako në ditë, e cila po bëhej shumë e shtrenjtë. Kështu që kur e lashë, fillova të vendos 5 dollarë në ditë në një kavanoz në kuzhinën time. Jam larguar për 8 muaj tani, kështu që kam ruajtur një pjesë mjaft të mirë të ndryshimeve. Nëse e bëj një vit të lihem, unë jam duke e marrë vajzën time në një pushim me paratë.

Frank

Gati për të hedhur hapin e parë?

Krijoni një plan të personalizuar të daljes me 802Quits sot!